دوره 17، شماره 55 - ( 12-1395 )                   جلد 17 شماره 55 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد همدان
چکیده:   (1864 مشاهده)

زمینه و هدف: تحقیقات نشان می­دهند که قرارگیری در معرض بخار رنگ و مواد شیمیایی، اختلال­های فیزیولوژیک را در پی دارد. هدف از این مطالعه، بررسی آثار استنشاق بخار رنگ­های روغنی بر سطح سرمی هورمون پرولاکتین در موش­های صحرایی نر و ماده است.

مواد و روش کار: در این مطالعه تجربی-آزمایشگاهی، ۱۵ سر موش صحرایی نر و ۱۵ سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به طور تصادفی به گروه­های پنج سری کنترل و مواجهه با ۱ و ۸ ساعت بخار رنگ در روز تقسیم شدند. پس از ده هفته، خون‌گیری به روش قلب باز انجام گرفت و پس از تهیه سرم، سطح سرمی هورمون پرولاکتین با استفاده از روش رادیوایمنواسی (RIA) اندازه­گیری شد و در نهایت داده ها با به کارگیری آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: سطح سرمی پرولاکتین در هردو گروه نر و ماده در گروه مواجهه با ۱ و ۸ ساعت بخار رنگ، نسبت به گروه کنترل، افزایش معنی دار یافت (P<0.001). بر خلاف گروه‌های نر، در گروه‌های ماده، سطح سرمی پرولاکتین در گروه ۸ ساعت مواجهه با بخاررنگ، نسبت به گروه ۱ ساعت مواجهه با بخار رنگ، افزایش بیشتری داشت (P<0.001).

نتیجه ­گیری: نتایج بیانگر آن هستند که مواجهه با بخار رنگ می­تواند سبب افزایش سطح سرمی پرولاکتین شود که این امر می­تواند اختلال­های فیزیولوژیک دیگری را در پی داشته باشد.

متن کامل [PDF 826 kb]   (688 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/6/28 | پذیرش: 1395/8/9 | انتشار الکترونیک: 1396/1/12