:: دوره 17، شماره 55 - ( 12-1395 ) ::
جلد 17 شماره 55 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تآثیراستنشاق بخارات رنگ روغنی ساختمان بر سطح سرمی هورمون پرولاکتین خون در موش های صحرایی
مریم سیاوشی ، رحیم احمدی، بهروز خاکپور
کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد همدان
چکیده:   (557 مشاهده)

زمینه و هدف: تحقیقات نشان می­دهند که قرارگیری در معرض بخار رنگ و مواد شیمیایی، اختلال­های فیزیولوژیک را در پی دارد. هدف از این مطالعه، بررسی آثار استنشاق بخار رنگ­های روغنی بر سطح سرمی هورمون پرولاکتین در موش­های صحرایی نر و ماده است.

مواد و روش کار: در این مطالعه تجربی-آزمایشگاهی، ۱۵ سر موش صحرایی نر و ۱۵ سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به طور تصادفی به گروه­های پنج سری کنترل و مواجهه با ۱ و ۸ ساعت بخار رنگ در روز تقسیم شدند. پس از ده هفته، خون‌گیری به روش قلب باز انجام گرفت و پس از تهیه سرم، سطح سرمی هورمون پرولاکتین با استفاده از روش رادیوایمنواسی (RIA) اندازه­گیری شد و در نهایت داده ها با به کارگیری آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: سطح سرمی پرولاکتین در هردو گروه نر و ماده در گروه مواجهه با ۱ و ۸ ساعت بخار رنگ، نسبت به گروه کنترل، افزایش معنی دار یافت (P<0.001). بر خلاف گروه‌های نر، در گروه‌های ماده، سطح سرمی پرولاکتین در گروه ۸ ساعت مواجهه با بخاررنگ، نسبت به گروه ۱ ساعت مواجهه با بخار رنگ، افزایش بیشتری داشت (P<0.001).

نتیجه ­گیری: نتایج بیانگر آن هستند که مواجهه با بخار رنگ می­تواند سبب افزایش سطح سرمی پرولاکتین شود که این امر می­تواند اختلال­های فیزیولوژیک دیگری را در پی داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: بخار رنگ روغنی، پرولاکتین، موش صحرایی
متن کامل [PDF 826 kb]   (281 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 55 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها