:: دوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) ::
جلد 18 شماره 56 صفحات 78-87 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی یافتن میزان فراوانی موارد حیوان گزیدگی در جمعیت های انسانی کلیه مناطق شهری و روستایی شهرستان سنندج در بازه زمانی سالهای 1387-1393
شرافت محمدی ، نیما محمدی، محمد کریمی، عبدالرحیم افخم زاده
چکیده:   (510 مشاهده)

زمینه و هدف:

هاری ویروسی عصب دوست از خانواده رابدو ویریده و جنس لیسا ویروس است که از طریق گاز گرفتن، نسوج مخاطی، تنفس، جفت، وسایل آلوده و پیوند اعضا انتقال می یابد. در این مطالعه با توجه به اهمیت شهرستان سنندج از نظر وسعت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی ویژه و متنوع، بررسی بیماری هاری و حیوان گزیدگی در جمعیت های انسانی در طول مدت 7 سال (1387 تا 1393) طی پژوهشی به انجام رسید.

مواد و روش کار:

داده های مربوط به آمار واکسیناسیون از مرکز مدیریت بیماری های مرکز بهداشت شهرستان سنندج جمع آوری گردید و با استفاده از نرم افزاهای excel و spss21 در دو بخش توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته­ ها:

نتایج حاصل از پژوهش نشان داد که از سال1387 (برابر با 1994 میلادی) موردی از هاری انسانی در شهرستان سنندج گزارش نشده بود. همچنین نتایج حاصل از آزمون­های آماری نشان داد که بین مکان، جنسیت، سن، شغل، تحصیلات و عضو آسیب دیده و تعداد موارد حیوان گزیدگی تفاوت آماری معنی داری وجود دارد (P<0.05)؛ ولی بین وضعیت درمان و فراوانی موارد حیوان گزیدگی تفاوت آماری معنی داری مشاهده نشد (P>0.05).

نتیجه گیری:

بر اساس مطالعه حاضر، اگر چه نقش سگ و «گربه» و سایر حیوانات وحشی در انتقال بیماری هاری به حیوانات اهلی و افراد در معرض خطر در شهرستان سنندج حایز اهمیت به نظر می رسد، اما افزایش روز افزون سگ ها و گربه های ولگرد نشان می دهد که هنوز هم لزوم توجه و همکاری بین بخشی دستگاه های ذیربط برای از بین بردن سگ­ها و گربه­های ولگرد در سطح استان اجتناب ناپذیر است.

واژه‌های کلیدی: گذشته نگر، حیوان گزیدگی، هاری، شهرستان سنندج، ایران
متن کامل [PDF 603 kb]   (188 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها