:: دوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) ::
جلد 18 شماره 56 صفحات 12-20 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر آنتی هیپوکسی عصاره متانولی اندام هوایی Vicia hirsute در مدل های انواع هیپوکسی در موش سوری
اروین رحمانپور ، مهران نصیری، محمدرضا فرهپور
کارشناس ارشد معاونت پژوهشی
چکیده:   (538 مشاهده)

چکیده

مقدمه: کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌ها منجر به تورم و آسیب بافت‌ها می‌شود که در نهایت در تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن بین مویرگ‌ها و بافت‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

هدف: هیپوکسی تغییرات زیادی را در فعالیت آنزیم های متعددی در بدن ایجاد می کند از این رو یافتن راه حل و درمانی که موجب تخفیف و کاهش مرگ و میر ناشی از آن شود، ضروری بنظر می رسد لذا این مطالعه با هدف بررسی اثرات آنتی هیپوکسی گیاه ماشک معمولی در مدل‌های مختلف هیپوکسی در موش سوری انجام شد.

روش بررسی: مطالعه اخیر به منظور بررسی فعالیت آنتی هیپوکسی، 2 غلظت  از عصاره متانولی ماشک (Vicia hirsute) با 3 روش استاندارد بر روی 80 موش سوری نر در سه گروه انجام شد.

نتایج: در بررسی آنتی هیپوکسی خونی پس از تزریق با NaNO2 بصورت داخل صفاقی موش‌ها در گروه کنترل در مدت زمان 827/0±013/8 مردند. هر دو گروه از عصاره متانولی ماشک در مقایسه با گروه کنترل اثرات قابل ملاحظه ای داشتند. (05/0>P). در هیپوکسی گردش خون پس از تزریق داخل صفاقی NaF هم نتایج خوبی به دست آمد. عصاره متانولی ماشک در دوز 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت قابل ملاحظه ای زمان زنده ماندن را نسبت به گروه کنترل 950/2±50/14 دقیقه، افزایش می‌داد و در دوز 50 میلی‌گرم بر کیلوگرم عصاره متانولی ماشک هم زمان زنده بودن را افزایش میداد  (05/0>P). در مدل هیپوکسی خفگی پس از قرار دادن حیوان در یک محفظه شیشه ای دربسته و مهر و موم شده نتایج قابل ملاحظه بود. در دوز 50 میلی‌گرم بر کیلو گرم عصاره متانولی ماشک و در دوز 100 میلی گرم بر کیلوگرم (05/0>P) موش‌ سوری را زنده نگه داشت و این اثرات نسبت به گروه کنترل بارز بوده است.

نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده می توان اثرات آنتی هیپوکسی عصاره متانولی ماشک را مثبت ارزیابی کرد

واژه‌های کلیدی: آنتی هیپوکسی، عصاره متانولی ماشک، آنتی اکسیدان، موش سوری
متن کامل [PDF 677 kb]   (249 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها