:: دوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) ::
جلد 18 شماره 56 صفحات 70-77 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر نانوذرات نقره و جیوه بر شاخص استرس های ماهی آزمایشگاهی
مختار فتحی، برهان منصوری ، نمامعلی آزادی، بهروز داوری، افشین ملکی
کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (767 مشاهده)

زمینه و هدف: حضور همزمان آلاینده­ های محیطی در محیط­ های آبی می­تواند اثرات متفاوت­ تری نسبت به حالت­ های مجزای آن‌ها بر آبزیان و دیگر موجودات زنده بگذارد. از این­رو هدف از این مطالعه بررسی اثر جیوه و نانوذرات نقره بر شاخص­های استرس بافت آبشش ماهی آزمایشگاهی می­باشد.

مواد و روش­کار: در این مطالعه از 180 عدد ماهی مدل آزمایشگاهی استفاده شد. برای بررسی میزان شاخص­های سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز در بافت آبشش ماهی از یک غلظت غیرکشنده کلرید جیوه، یک غلظت غیرکشنده نانوذرات نقره، حالت ترکیب کلرید جیوه و نانوذرات نقره به همراه گروه شاهد استفاده شد. برای بررسی تفاوت معنی­دار در گروه­های مختلف از آزمون واریانس یکطرفه استفاده گردید.

یافته­ها: میانگین شاخص سوپراکسید دیسموتاز در گروه­های مختلف تفاوت معنی­دار آماری نداشت (P>0.05)، در حالی­که میانگین شاخص کاتالاز در گروه­های مختلف تفاوت معنی­دار آماری بدست آمد (P<0.05). همچنین این نتایج نشان داد که حضور همزمان جیوه و نانوذرات نقره باعث افزایش میزان شاخص­های سوپراکسیددیسموتاز و کاتالاز در بافت آبشش شده است، ولیکن این افزایش غلظت اختلاف معنی­دار آماری نداشت(P>0.05).

نتیجه­گیری: براساس نتایج این مطالعه، در کوتاه مدت حضور همزمان جیوه و نانوذرات نقره در محیط­های آبی می­تواند اثر تشدیدکنندگی بر میزان شاخص کاتالاز در بافت آبشش داشته باشد

متن کامل [PDF 580 kb]   (347 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 56 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها