دوره 19، شماره 63 - ( 10-1397 )                   جلد 19 شماره 63 صفحات 74-84 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهیدبهشتی
چکیده:   (475 مشاهده)
زمینه و هدف: توجه به زنان باردار در این دوره پراسترس عامل مهمی در سلامتی زنان و فرزندان آن‌ها می‌باشد. تغییرات ذهنی و هیجانی، در نخستین بارداری نمود بیشتری دارد و این تجربه برای اکثر زنان سخت‌تر است. هدف مطالعه‌ی حاضر بررسی نقش باورهای فراشناختی در تنظیم هیجان و ذهن آگاهی زنان در اولین بارداری می‌باشد.
موارد و روش ها: نمونه‌ی پژوهش تعداد 122 نفر از زنان شهر قم بودند که اولین بارداری‌شان را تجربه می‌کردند. نمونه‌گیری به شیوه تصادفی خوشه‌ای و با انتخاب سه مرکز سونوگرافی و مامایی از میان مراکز موجود در شهرستان قم به‌صورت تصادفی صورت پذیرفت. جهت گردآوری داده‌ها از پرسشنامه‌های فراشناخت-30 (MCQ-30 )، پرسشنامه نظم جویی شناختی هیجان(CERQ) و پرسشنامه پنج‌وجهی ذهن آگاهی استفاده گردید. داده‌ها به روش همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون، توسط نرم‌افزار spss 20 مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفتند.
یافته ها: یافته‌ها نشان داد بین باورهای فراشناختی با تنظیم شناختی هیجان و ذهن آگاهی زنان در اولین بارداری همبستگی مثبت معنادار وجود دارد. علاوه بر این مؤلفه‌های کنترل ناپذیری، نیاز به کنترل افکار و خودآگاهی شناختی، درمجموع نقش معناداری در پیش‌بینی تغییرات متغیر تنظیم شناختی هیجان و مؤلفه‌های اطمینان شناختی و خودآگاهی شناختی در ذهن آگاهی زنان در اولین بارداری دارند.
نتیجه گیری: باورهای فراشناختی در تنظیم هیجان و ذهن آگاهی زنان در اولین بارداری نقش مهم و موثری دارد و می توان با مطالعه دقیق این متغیرها در زنان باردار، به کاهش مشکلات روان شناختی در این دوره کمک کرد. 
 
متن کامل [PDF 542 kb]   (286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۵