دوره 20، شماره 64 - ( 1-1398 )                   جلد 20 شماره 64 صفحات 84-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه مشهد
چکیده:   (599 مشاهده)
زمینه و هدف: اطلاع از لندمارک های استخوانی مهم در قاعده جمجمه برای اپروچ های جراحی جهت دسترسی به ساقه مغز و یا تومورهای پاراورتبرال برای نورولوژیست ها مفید می باشد. از طرفی اطلاعات ارزشمندی در مواردی مثل سندرم ورنت و یا سندرم ویلارت به ما می دهد. از طرفی text های آناتومی موجود بر اساس ویژگی های آنتروپومتری در کشورهای غربی می باشد و تعیین آنتروپومتری ملی از اولویت های پژوهشی کشورمان می باشد. لذا هدف از تحقیق حاضر، بررسی مرفومتریک کانال هیپوگلوس، کندیل های پس سری و سوراخ ژگولار در جمجمه های خشک بود.
مواد و روش کار: در این تحقیق شاخص های مرفومتریک 41 جمجمه خشک که از دانشگاه های آبادان، تهران، ایران، مشهد،گناباد، بیرجند و اصفهان به دست آمد، مورد بررسی قرار گرفت. . طول، عرض، ارتفاع کندیل ها، فاصله قدامی و خلفی آن ها با هم، زاویه کندیل ها، فاصله قدامی و خلفی آن ها با کانال هیپوگلوس و اقطار سوراخ ژگولار اندازه گیری شد. به علاوه، وجود سپتوم کامل یا ناقص در کانال هیپوگلوس و سوراخ ژگولار بررسی شد. در انتها اطلاعات بدست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 21 و آمار توصیفی مورد آنالیز قرار گرفت.   
یافته ها: میانگین طول کندیل پس سری 0.39±2.4 سانتیمتر، میانگین عرض کندیل ها 0.22±1.1 سانتیمتر و ارتفاع آنها بین 0.30±0.8 سانتیمتر بود. میانگین فاصله قدام کندیلها با هم 0.38±2.1 سانتیمتر و فاصله خلف کندیلها با هم 0.70±4.1 سانتیمتر بود. به علاوه، میانگین زاویه کندیلها با خط وسط 10.55±53 درجه بود. میانگین قطر قدامی خلفی سوراخ ژگولار 0.36±1.4 سانتیمتر و قطر عرضی 0.23±1.2 سانتیمتر بدست آمد. درصد فراوانی سپتوم ناقص در کانال هیپوگلوس 9.7% و در سوراخ ژگولار 17.07% بود.
نتیجه گیری: اندازه گیری لندمارک های مرفومتریک استخوان جمجمه می تواند برای جراحان مغز، آنتروپولوژیست ها و آناتومیست ها سودمند باشد. به محققین عزیز، بررسی های مرفومتریک بیشتر بر روی استخوان های جمجمه و نیز تصاویر سی تی اسکن  و ام آر آی با حجم نمونه زیاد در قومیت های مختلف پیشنهاد می شود.
 
متن کامل [PDF 470 kb]   (241 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۵