:: دوره 16، شماره 50 - ( 9-1394 ) ::
جلد 16 شماره 50 صفحات 63-71 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کارایی مواد منعقدکننده مختلف موجود در کشورجهت آمایش لجن فاضلاب شهری
آقای مسعود فتاح زاده ، آقای ابراهیم هوشیاری
کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (1224 مشاهده)

چکیده

مقدمه: به منظور کاهش هزینه های گزاف سرمایه گذاری وراهبری تاسیسات تصفیه وتثبیت لجن لازم است، حجم لجن تولیدی در تصفیه خانه های فاضلاب تا حد ممکن کاهش یابد. . از آنجا که لجن اصلاح شده به راحتی تغلیظ وآبگیری می شود.شود، بنابراین در تصفیه خانه های فاضلاب عملیات آماده سازی لجن اهمیت ویژهای دارد.هدف از این مطالعه بررسی کارایی منعقد کننده های مختلف موجود در کشور جهت تغلیظ لجن شهری می باشد.

روش: در این پروژه تصفیه خانه جنوب تهران انتخاب گردید ودر تاریخ مقرر برای نمونه برداری اقدام گردید.سپس نمونه به صورت مرکب از مخلوط لجن حوضچه ته نشینی اولیه وثانویه انتخاب و با ظرف مخصوص در دمای 4 در جه سانتیگراد  به آزمایشگاه  دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل شد.آزمایشات مربوطه روی آن صورت گرفت .مواد منعقد کننده ای که روی لجن آزمایش شدند شامل سولفات آلومینیوم (آلوم)،کلرید فریک،پلی الومینیوم کلرایدو سولفات فریک بود.

یافته ها: از بین مواد مصرفی در آزمایش آهن فریک بیشترین کارایی را در آبگیری لجن داشت.کمترین کارایی در آبگیری لجن مربوط به سولفات آلومینیوم بود. میانیگن66/7 pHبوده و میانیگن tss لجن 5/3405 بود. همچنین میانگین مواد جامد قابل ته نشینی لجن تهران برابر 1343میلی لیتر در لیتر و  میانگین VS لجن نیز برابر 5/56 بود.

بحث و نتیجه گیری: در بین روشهای مختلف ابگیری لجن استفاده از مواد شیمیایی به دلیل هزینه پایین مواد گزینه مناسبی برای تصفیه خانه ها است. اما مواد شیمیایی به دلیل تولید لجن نیز می توانند تولید لجن را افزایش دهند که لازم است تا بهترین ماده انتخاب شود تا آب لجن را کاهش دهد. اما چنان که نتایج این آزمایش نشان داد آهن 3 سولفات بهترین ماده از نظر کارایی کاهش آب لجن است.

واژه‌های کلیدی: لجن، فاضلاب، تصفیه خانه، تهران
متن کامل [PDF 576 kb]   (814 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 50 - ( 9-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها