[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 60 - ( 1-1397 ) ::
جلد 19 شماره 60 صفحات 71-82 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه دینداری با پیشرفت تحصیلی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال 1394
احمد وهابی، مختار یعقوبی، بشری وهابی ، مهناز صیادی، نمامعلی آزادی
دانشگاه علوم پزشکی کردستان
چکیده:   (770 مشاهده)
زمینه و هدف: مشخص کردن رابطه دینداری دانشجویان با پیشرفت تحصیلی آنها، فاصله بین ابعاد مختلف دینداری و رشد علمی را در دانشگاه معین می نماید و مسئولین را در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای جلوگیری از ایجاد شکاف بین ابعاد علمی و معنوی در محیط دانشگاه، یاری می رساند. این مطالعه با هدف تعیین پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان و رابطه آن با دینداری آنها اجرا گردید.
مواد و روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی تحلیلی بود. جامعه مورد بررسی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان بودند که از بین آنها 670 نفر در سال 1394 با روش نمونه برداری خوشه ای یک مرحله ای مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه­ای استاندارد دو قسمتی با آلفای کرونباخ  824/0 بود که در مطالعات دیگران استفاده شده است. بخش اول آن سئوالات دموگرافیک دانشجویان مورد بررسی بود. بخش دوم آن در برگیرنده 26 سئوال در مورد ابعاد مختلف دینداری بود. داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 20 و آزمون­های آماری من ویتنی و کروسکال والیس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها: بیش از 90 درصد دانشجویان، به همه سئوالات پرسشنامه­ ها و حیطه­ های آن پاسخ داده و پرسشنامه­ ها را کامل کرده و برگرداندند که 301 نفر (49/5%) از آنها آقا و بقیه خانم بودند. میانگین نمره کلی دینداری برابر با 15/74±88/52 بود. بین دینداری و پیشرفت تحصیلی دانشجویان مورد بررسی تفاوت آماری معنی دار مشاهد گردید ولی همبستگی بین آنها به صورت معکوس بود. کمترین و بیشترین نمره میانگین دینداری به ترتیب مربوط به بعد مناسکی (0/91±2/68) و اعتقادی (0/84±3/88) بود. بین جنسیت و دینداری دانشجویان مورد بررسی، تفاوت آماری معنی ­دار وجود داشت (001/0>p).
نتیجه ­گیری: نتایج مطالعه بیان کننده همبستگی معکوس بین سطح دینداری و پیشرفت تحصیلی دانشجویان است که جای بررسی بیشتر دارد. نتایج این پژوهش می­تواند شروعی برای بررسی بیشتر محققین امور فرهنگی دانشگاه باشد تا با طراحی برنامه های مناسب از جمله پژوهش­های کیفی، دلایل این رابطه معکوس را پیدا کرده و برای رفع آن، اقدامات لازم را انجام دهند.
واژه‌های کلیدی: دینداری، پیشرفت تحصیلی، رابطه
متن کامل [PDF 489 kb]   (760 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

vahabi A, vahabi B. The Relationship between Religiosity and Academic Achievement in Students of Kurdistan University of Medical Sciences in 2015. Zanko J Med Sci. 2018; 19 (60) :71-82
URL: http://zanko.muk.ac.ir/article-1-348-fa.html

وهابی احمد، یعقوبی مختار، وهابی بشری، صیادی مهناز، آزادی نمامعلی. بررسی رابطه دینداری با پیشرفت تحصیلی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال 1394. مجله علوم پزشکی زانکو. 1397; 19 (60) :71-82

URL: http://zanko.muk.ac.ir/article-1-348-fa.htmlدوره 19، شماره 60 - ( 1-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی زانکو Zanko Journal of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855